V150A48M500BG3
Mfr.Part #
V150A48M500BG3
Description
DC DC CONVERTER 48V 500W
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.62 H 116.8mmx55.9mmx15.7mm
Input Voltage-Nom :
150V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Width :
55.88mm
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Input (Min) :
100V
Output Voltage :
48V
Max Output Current :
10.42A
Efficiency :
89.9%
Series :
Maxi (500W)
Max Power Dissipation :
500W
Power (Watts) :
500W
Voltage - Output 1 :
48V
Height :
15.748mm
Terminal Finish :
Gold (Au)
Voltage - Input (Max) :
200V
Datasheets
V150A48M500BG3
Vicor V150A48M500BG3
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD