V150A36M500BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V150A36M500BN
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 36V 500W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Power (Watts) :
500W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Width :
55.88mm
Voltage - Input (Min) :
100V
Mount :
Through Hole
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Trim/Adjustable Output :
yes
Terminal Finish :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Type :
Isolated Module
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Base Part Number :
V150A36M500
Number of Terminations :
9
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Efficiency :
89%
Feature :
OVP, UVLO
Pbfree Code :
No
Input Voltage-Nom :
150V
Pin Count :
9
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Isolation :
3kV
Terminal Form :
PIN/PEG
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 1 :
36V
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage :
36V
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
Full Brick
Voltage - Input (Max) :
200V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Max Output Current :
13.89A
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
Maxi (500W)
Number of Functions :
1
Applications :
ITE (Commercial)
Height :
13.716mm
Max Power Dissipation :
500W
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Datasheets
V150A36M500BN
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD