V150A24T500BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V150A24T500BN
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 500W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Terminal Finish :
Gold
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-609 Code :
e4
Series :
Maxi (500W)
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
9
Trim/Adjustable Output :
yes
Base Part Number :
V150A24T500
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Number of Outputs :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Output Voltage :
24V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Functions :
1
Width :
55.88mm
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Power (Watts) :
500W
Mounting Type :
Through Hole
Efficiency :
88.5%
Voltage - Isolation :
3kV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Type :
Isolated Module
Applications :
ITE (Commercial)
Feature :
OVP, UVLO
Voltage - Input (Min) :
100V
ECCN Code :
EAR99
Input Voltage-Nom :
150V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Full Brick
Voltage - Output 1 :
24V
Max Power Dissipation :
500W
Terminal Form :
PIN/PEG
Max Output Current :
20.83A
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Max) :
200V
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Factory Lead Time :
16 Weeks
Pin Count :
9
Mount :
Through Hole
Height :
13.716mm
Pbfree Code :
No
Datasheets
V150A24T500BN
Vicor V150A24T500BN
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD