V150A24M500BN3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V150A24M500BN3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 24V 500W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Terminal Finish :
Gold
Feature :
OVP, UVLO
Power (Watts) :
500W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Form :
PIN/PEG
Applications :
ITE (Commercial)
Package / Case :
Full Brick
Efficiency :
88.5%
Qualification Status :
Not Qualified
Width :
55.88mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
Maxi (500W)
Height :
13.716mm
Type :
Isolated Module
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
500W
Number of Terminations :
9
Pbfree Code :
No
Terminal Position :
Dual
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Max) :
200V
Output Voltage :
24V
Voltage - Input (Min) :
100V
Voltage - Isolation :
3kV
Pin Count :
9
Base Part Number :
V150A24M500
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Trim/Adjustable Output :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-609 Code :
e4
Max Output Current :
20.83A
Voltage - Output 1 :
24V
Packaging :
Bulk
Number of Functions :
1
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Input Voltage-Nom :
150V
Datasheets
V150A24M500BN3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD