V150A12T400BN2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V150A12T400BN2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 12V 400W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Pbfree Code :
No
Max Power Dissipation :
400W
Size / Dimension :
4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
Series :
Maxi (400W)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Terminations :
9
Terminal Form :
PIN/PEG
Terminal Position :
Dual
Power (Watts) :
400W
Qualification Status :
Not Qualified
Trim/Adjustable Output :
yes
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Output 1 :
12V
Applications :
ITE (Commercial)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
13.716mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Min) :
100V
Packaging :
Bulk
Input Voltage-Nom :
150V
Output Voltage :
12V
Base Part Number :
V150A12T400
Approval Agency :
UL, CSA, TUV
Terminal Finish :
Gold
Voltage - Input (Max) :
200V
JESD-609 Code :
e4
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
9
Feature :
OVP, UVLO
Number of Outputs :
1
Type :
Isolated Module
Voltage - Isolation :
3kV
Max Output Current :
33.33A
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Full Brick
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Efficiency :
87.5%
Width :
55.88mm
Datasheets
V150A12T400BN2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD