V12PM45HM3/H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V12PM45HM3/H
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY TMBS 12A 45V SMPC
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F :
2350pF @ 4V 1MHz
Series :
Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 45V
Current - Average Rectified (Io) :
12A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
600mV @ 12A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Schottky
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
TO-277A (SMPC)
Datasheets
V12PM45HM3/H
Vishay V12PM45HM3/H
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 600mV @ 12A -40°C~175°C 500μA @ 45V Tape & Reel (TR) TO-277, 3-PowerDFN Surface Mount
V12PM45HM3/H Overview
V12PM45HM3/H Features
V12PM45HM3/H Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
V12PM45HM3/H applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB