V12PM15-M3/I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V12PM15-M3/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet
Download
Description
RECTIFIER BARRIER SCHOTTKY TO-27
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Supplier Device Package :
TO-277A (SMPC)
Series :
Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
TO-277, 3-PowerDFN
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F :
860pF @ 4V 1MHz
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.08V @ 12A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Average Rectified (Io) :
12A
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
250μA @ 150V
Diode Type :
Schottky
Operating Temperature - Junction :
-40°C~175°C
Datasheets
V12PM15-M3/I
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.08V @ 12A -40°C~175°C 250μA @ 150V Tape & Reel (TR) TO-277, 3-PowerDFN Surface Mount
V12PM15-M3/I Overview
V12PM15-M3/I Features
V12PM15-M3/I Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
V12PM15-M3/I applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB