V120ZA1PX2855
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V120ZA1PX2855
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 7mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 120V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance @ Frequency :
515pF @ 1MHz
Resistor Type :
VARISTOR
Series :
ZA
Operating Temperature :
-55°C~85°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Varistor Voltage (Max) :
132V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Max Voltage Rating (DC) :
102V
Varistor Voltage (Min) :
108V
Max Voltage Rating (AC) :
75V
Varistor Voltage (Typ) :
120V
Max Surge Current :
1.2kA
JESD-609 Code :
e3
Maximum AC Volts :
75V
Energy :
6.0J
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Disc 7mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.25W
Terminal Placement :
Radial
Number of Circuits :
1
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Varistor Voltage :
120V
Datasheets
V120ZA1PX2855
Introducing Littelfuse V120ZA1PX2855 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~85°C TA, Package / Case:Disc 7mm, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, V120ZA1PX2855 pinout, V120ZA1PX2855 datasheet PDF, V120ZA1PX2855 amp .Beyond Littelfuse V120ZA1PX2855 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.