V0603MHS12NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
V0603MHS12NA
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 55V 0603
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Capacitance :
12pF
Clamping Voltage :
55V
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Maximum DC Volts :
18V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Voltage Rating (DC) :
18V
Min Operating Temperature :
-55°C
Energy :
0.015J
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Circuits :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
800μm
Packaging :
Bulk
Capacitance @ Frequency :
12pF @ 1MHz
Max Voltage Rating (AC) :
14V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Maximum AC Volts :
14V
Height :
1mm
Length :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Series :
MHS
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Published :
Voltage - Rated DC :
18V