UTS712D14S32
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UTS712D14S32
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 14POS GOLD SLDR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Max Current Rating :
7.5A
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Series :
Trim Trio® UTS Hi Seal
Contact Finish Thickness - Mating :
16.0μin 0.41μm
Ratings :
Dust Tight, IP68, Waterproof
Feature :
Board Lock, UV Resistant
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
8 Weeks
Filter Feature :
No
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Polychloroprene
Contact Material :
Brass
Empty Shell :
Environmental Characteristics :
CORROSION/MOISTURE RESISTANT
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
31.8mm
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
IP68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Energy, Instrumentation, Lighting, Telecommunications
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Color :
Black
Voltage - Rated :
250V
Total Number of Contacts :
14
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Bulkhead, Panel, Through Hole
Body Material :
Thermoplastic
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions :
14
MIL Conformance :
Current Rating :
4.5A
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
UTS712D14S32
Souriau-Sunbank by Eaton UTS712D14S32
Receptacle, Female Sockets Polyamide (PA), Nylon Panel Mount, Through Hole 14 Positions Solder Gold Bulk N (Normal) Bayonet Lock
UTS712D14S32 Overview
UTS712D14S32 Features
Trim Trio® UTS Hi Seal series
UTS712D14S32 Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
UTS712D14S32 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER