UTS6JC14E12SX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UTS6JC14E12SX
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 12P SOLDER CUP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Trim Trio® UTS Hi Seal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
4.5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
12
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
Energy, Instrumentation, Lighting, Telecommunications
Color :
Black
Ratings :
Dust Tight, IP68, Water Resistant, Waterproof
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Size - Insert :
Backshell Material, Plating :
Polyamide (PA), Nylon
Feature :
Backshell, Coupling Nut, UV Resistant
Insert Material :
Polychloroprene
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
16.0μin 0.41μm
Orientation :
X
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Solder Cup
Mount :
Free Hanging
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Material :
Brass
Datasheets
UTS6JC14E12SX
Plug, Female Sockets Polyamide (PA), Nylon Free Hanging (In-Line) 12 Positions Solder Cup Gold Bulk X Bayonet Lock
UTS6JC14E12SX Overview
UTS6JC14E12SX Features
Trim Trio® UTS Hi Seal series
UTS6JC14E12SX Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
UTS6JC14E12SX Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER