UTL7103G1P14AWG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UTL7103G1P14AWG
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN CIRC RCPT 4POS GOLD CRIMP
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
10-3
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions :
4 (3 + PE)
Min Operating Temperature :
-40°C
Applications :
Industrial
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
16A
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Feature :
UV Resistant
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67/68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Voltage - Rated :
600V
Series :
UTL
Mount :
Bulkhead, Panel, Rear Side Nut
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Contact Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire/Cable Gauge :
14 AWG
Insert Material :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
105°C
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Dust Tight, IP68, Waterproof
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 5VA
Fastening Type :
Latch Lock
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
UTL7103G1P14AWG
Souriau-Sunbank by Eaton UTL7103G1P14AWG
UTL7103G1P14AWG Overview
UTL7103G1P14AWG Features
UTL series
UTL7103G1P14AWG Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
UTL7103G1P14AWG Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER