UTL1103G1S20AWG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UTL1103G1S20AWG
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN CIRC RCPT 4POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Voltage - Rated :
600V
Termination :
Crimp
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Gender :
FEMALE
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
Color :
Black
Fastening Type :
Latch Lock
Mount :
Free Hanging
Current Rating :
16A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
UTL
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
IP67/68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Ratings :
Dust Tight, IP68, Waterproof
Material Flammability Rating :
UL94 5VA
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
4 (3 + PE)
Applications :
Industrial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Shell Size - Insert :
10-3
Feature :
Shrink Boot, UV Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Datasheets
UTL1103G1S20AWG
Souriau-Sunbank by Eaton UTL1103G1S20AWG
UTL1103G1S20AWG Overview
UTL1103G1S20AWG Features
UTL series
UTL1103G1S20AWG Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
UTL1103G1S20AWG Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER