UT0024-48SH6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UT0024-48SH6
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 48POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
IP68/69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
48
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Nickel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Zinc Alloy, Halogen Free
Housing Color :
Silver
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Type :
Crimp and Solder
Packaging :
Bulk
Series :
Trim Trio® UTO
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Datasheets
UT0024-48SH6
Souriau-Sunbank by Eaton UT0024-48SH6
Receptacle Housing Zinc Alloy, Halogen Free Panel Mount Nickel 48 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included Trim Trio® UTO
UT0024-48SH6 Overview
UT0024-48SH6 Features
Trim Trio® UTO series
UT0024-48SH6 Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
UT0024-48SH6 Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT