UT0016-19S21T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UT0016-19S21T
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
19
Shell Material :
Aluminum Alloy
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Fastening Type :
Bayonet Lock
Voltage - Rated :
250V
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic, Glass Filled
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Tin
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Female Sockets
Plating :
Nickel
Series :
Trim Trio® UTO Bantam
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
14 Weeks
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
16
Packaging :
Bulk
Datasheets
UT0016-19S21T
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Tin 19 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included Trim Trio® UTO Bantam
UT0016-19S21T Overview
UT0016-19S21T Features
Trim Trio® UTO Bantam series
UT0016-19S21T Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
UT0016-19S21T Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT