UQCFVA2R7BAT2A\500
Mfr.Part #
UQCFVA2R7BAT2A\500
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.7PF 250V 0805
Stock
400
In Stock :
400
Capacitance :
2.7pF
Series :
UQ
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Published :
2015
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Feature :
High Q, Low Loss
Factory Lead Time :
15 Weeks
Voltage - Rated :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.1pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
A
KYOCERA AVX UQCFVA2R7BAT2A\500
UQ 2.7pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF A 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)