UQCFVA1R5BAT2A\500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UQCFVA1R5BAT2A\500
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.5PF 250V 0805
Stock
283
In Stock :
283
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
15 Weeks
Temperature Coefficient :
A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
2012
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
UQ
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Tolerance :
±0.1pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Q, Low Loss
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
1.5pF
KYOCERA AVX UQCFVA1R5BAT2A\500
UQ 1.5pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF A 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.24mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)