UPT17E3/TR7
Mfr.Part #
UPT17E3/TR7
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-216AA
Description
TVS DIODE 17VWM 29.2VC POWERMIT1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Base Part Number :
UPT
Mounting Type :
Surface Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Form :
Gull wing
Reverse Standoff Voltage :
17V
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER COPPER
Power - Peak Pulse :
1000W 1kW
Package / Case :
DO-216AA
Peak Pulse Current :
5.14A
Terminal Position :
Dual
Direction :
Unidirectional
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Type :
Zener
Pin Count :
2
Working Voltage :
17V
Diode Element Material :
SILICON
Clamping Voltage :
29.2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
1
Peak Pulse Power :
1kW
Power Rating :
1kW
Unidirectional Channels :
Configuration :
Single
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
19V
Power Line Protection :
No
Voltage - Rated DC :
17V