UPR10E3/TR7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPR10E3/TR7
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-216AA
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 100V 2.5A DO216
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
1
Height :
1.14mm
Number of Pins :
2
Application :
EFFICIENCY
Reverse Recovery Time :
25 ns
Peak Non-Repetitive Surge Current :
25A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Published :
Forward Current :
2.5A
JESD-30 Code :
S-PDSO-G1
Factory Lead Time :
18 Weeks
Peak Reverse Current :
2µA
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
975mV @ 2A
Reverse Voltage (DC) :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Recovery Time :
25 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
UPR10
Width :
2.03mm
Length :
2.03mm
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Element Configuration :
Single
Terminal Finish :
MATTE TIN
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
DO-216AA
Forward Voltage :
975mV
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Max Surge Current :
25A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Phases :
1
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Rated DC :
100V
Current Rating :
2.5A
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Lead Free
Average Rectified Current :
2.5A
HTS Code :
Number of Elements :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ECCN Code :
EAR99
Output Current :
2.5A
Diode Type :
Standard
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 100V
Datasheets
UPR10E3/TR7
Microchip Technology UPR10E3/TR7
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 975mV @ 2A -55°C~150°C 2μA @ 100V 1-Termination Tape & Reel (TR) DO-216AA Surface Mount
UPR10E3/TR7 Overview
In this device, there is an average rectified current of 2.5A volts.Forward current may not exceed 2.5A.2.5A is its maximum current rating, which is the maximum current that a fuse can handle without deteriorating.This is the maximum amount of 25A surge current that can be used.As the data chart indicates, the peak reverse is 2μA.
UPR10E3/TR7 Features
an average rectified current of 2.5A volts
a current rating of 2.5A
the peak reverse is 2μA
UPR10E3/TR7 Applications
There are a lot of Microsemi Corporation
UPR10E3/TR7 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB