UPC78L12T-E1-AZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPC78L12T-E1-AZ
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description
IC REG LINEAR 1 OUTPUT BIPOLAR
Manufacturer :
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Load Regulation-Max(%) :
0.1%
Voltage Tolerance-Max :
5%
Pin Count :
3
Adjustability :
FIXED
Number of Outputs :
1
Output Current1-Max :
0.1A
Line Regulation-Max (%/V) :
0.25%
Dropout Voltage1-Nom :
1.7V
Operating Temperature TJ-Max :
125°C
Factory Lead Time :
[object Object]
Input Voltage Absolute-Max :
35V
Output Voltage1-Nom :
12V