UPC24A15HF-AZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPC24A15HF-AZ
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
UPC24A15 - FIXED POSITIVE LDO RE
Manufacturer :
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Packaging :
Bulk
Includes :
Voltage Dropout (Max) :
1V @ 2A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
15V
Product Status :
Obsolete
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Shell Size, MIL :
F
Insert Material :
Supplier Device Package :
MP-45G
Control Features :
Shell Finish :
Nickel
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Current - Supply (Max) :
30 mA
PSRR :
48dB (120Hz)
Material Flammability Rating :
Ingress Protection :
Voltage - Output (Max) :
Features :
Firewall Usage
Housing Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Package :
Bulk
Output Type :
FIXED
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
11
Current - Quiescent (Iq) :
5 mA
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
16
Package / Case :
Number of Regulators :
1
Voltage - Input (Max) :
25V
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Stainless Steel
Current - Output :
2A
Output Configuration :
Positive
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C