UP3B-470-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UP3B-470-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 1.9A 108.2MOHM SM
Stock
953
In Stock :
953
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Max Operating Temperature :
85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Current Rating :
1.9A
Test Frequency :
100kHz
Mount :
Surface Mount
Current - Saturation :
2.4A
Depth :
13.21mm
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
14 Weeks
DC Current :
1.9A
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.760Lx0.520W 19.30mmx13.21mm
Current Rating (Amps) :
1.9A
Number of Pins :
2
Height :
6.8mm
Composition :
Wirewound
Termination :
SMD/SMT
Material - Core :
Ferrite
Radiation Hardening :
No
Max DC Current :
1.9A
Shielding :
Unshielded
Weight :
3.628739g
Type :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
108.2mOhm Max
Package / Case :
Nonstandard
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
2006
Series :
UNI-PAC™
Inductance :
47μH
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Length :
19.2786mm
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.268 6.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
13.208mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
UP3B-470-R
Eaton-Electronics Division UP3B-470-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD