UP2SC-560-R
Mfr.Part #
UP2SC-560-R
Package / Case
Nonstandard
Description
FIXED IND 56UH 900MA 210MOHM SMD
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
210mOhm Max
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Factory Lead Time :
12 Weeks
Current Rating (Amps) :
900mA
Package / Case :
Nonstandard
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Type :
Wirewound
Q @ Freq :
70 @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Current - Saturation :
1.48A
Tolerance :
±15%
Published :
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.500Lx0.394W 12.70mmx10.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
56μH
Series :
UNI-PAC™ 2SC
Datasheets
UP2SC-560-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD