UP025B102K-B-B-Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UP025B102K-B-B-Z
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V AXIAL
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Published :
Terminal Shape :
Wire
Lead Style :
Straight
Packing Method :
Ammo Pack
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.079Diax0.091L 2.00mmx2.30mm
Temperature Coefficient :
B
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
B
Length :
2.3mm
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
Axial
Surface Mount :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
1000pF
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
2mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Datasheets
UP025B102K-B-B-Z
TAIYO YUDEN UP025B102K-B-B-Z
1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% B 0.079Diax0.091L 2.00mmx2.30mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
UP025B102K-B-B-Z Overview
A program's size/dimension is 0.079Diax0.091L 2.00mmx2.30mm for this device.Its coefficient is B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
UP025B102K-B-B-Z Features
a size/dimension of 0.079Diax0.091L 2.00mmx2.30mm