UP0.4C-1R5-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UP0.4C-1R5-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 2.58A 34MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Nonstandard
Material - Core :
Ferrite
Length :
6.6mm
Height Seated (Max) :
0.115 2.92mm
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.92mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
85°C
Width :
4.445mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Inductance :
1.5μH
Tolerance :
±20%
DC Resistance (DCR) :
34mOhm Max
Military Standard :
Not
Composition :
Wirewound
Type :
Wirewound
Min Operating Temperature :
-40°C
Size / Dimension :
0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
Weight :
453.59237mg
Current - Saturation :
2.94A
Max DC Current :
2.58A
Series :
UNI-PAC™ 0.4C
Test Frequency :
100kHz
Current Rating (Amps) :
2.58A
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
14 Weeks
Depth :
4.45mm
Shielding :
Unshielded
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current Rating :
2.58A
Datasheets
UP0.4C-1R5-R
Eaton-Electronics Division UP0.4C-1R5-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD