UMPT-10-06.5-L-V-S-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMPT-10-06.5-L-V-S-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN MPOWER 2MM MALE 10POS GOLD
Stock
715
In Stock :
715
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Blade Type Power Connector Assemblies
Mounting Type :
Surface Mount
Product Category :
Power to the Board
Samtec
Brand :
Samtec
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Current Rating :
18 A
Product Type :
Power to the Board
Product Status :
Active
Housing Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Rows :
1
Wire Gauge :
Product :
Ultra Micro Power System
Material - Insulation :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
Solder
Base Product Number :
UMPT-10
Connector Type :
Header, Male Blades
Contact Finish Thickness :
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions :
10
Mounting Angle :
Straight
Connector Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Solder
Voltage Rating :
650 V
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Fastening Type :
Series :
mPower? UMPT
Package :
Cut Tape (CT)
Subcategory :
Power Connectors
Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Tradename :
mPower
RoHS :
Details
Contact Gender :
Pin (Male)
Samtec, Inc. UMPT-10-06.5-L-V-S-TR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT 3POS 2.00MM R/A SLDR
    CONN HDR 3POS 2.00MM SMD SLDR
  • Molex
    CONN HDR 2POS 7.50MM PCB SLDR
  • Molex
    CONN HDR 2POS 7.50MM PCB SLDR
    CONN HDR 3POS 7.50MM R/A SLDR