UMPT-10-01-S-RA-WT-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMPT-10-01-S-RA-WT-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN MPOWER 2MM MALE R/A 10POS
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Blade Type Power Connector Assemblies
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Product :
Ultra Micro Power Connectors
Contact Gender :
Pin (Male)
Connector Style :
Housing Color :
Black
Material - Insulation :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Mounting Style :
Through Hole
Product Status :
Active
Connector Type :
Header, Male Blades
Color :
Black
Product Type :
Power to the Board
Brand :
Samtec
Operating Temperature :
Current Rating :
18 A
Voltage Rating :
460 VAC, 650 VDC
Termination Style :
Solder
Tradename :
mPower
Product Category :
Power to the Board
Number of Rows :
1
Subcategory :
Power Connectors
Features :
Solder Retention
RoHS :
Details
Number of Positions :
10
Wire Gauge :
Termination :
Solder
Fastening Type :
Samtec
Base Product Number :
UMPT-10
Packaging :
Reel
Contact Finish :
Gold
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Plating :
Gold
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Series :
mPower? UMPT
Pitch :
0.079" (2.00mm)
Samtec, Inc. UMPT-10-01-S-RA-WT-TR
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT 3POS 2.00MM R/A SLDR
    CONN HDR 3POS 2.00MM SMD SLDR
  • Molex
    CONN HDR 2POS 7.50MM PCB SLDR
  • Molex
    CONN HDR 2POS 7.50MM PCB SLDR
    CONN HDR 3POS 7.50MM R/A SLDR