UMK212B7154MG-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMK212B7154MG-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Published :
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
0.15μF
Temperature Coefficient :
X7R
Composition :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Weight :
5.499807mg
Thickness :
1.3462mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm