UMK105CH8R2DV-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMK105CH8R2DV-F
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 50V CH 0402
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
M
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Depth :
500μm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
558.8μm
Tolerance :
±0.5pF
Dielectric :
C0H
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
8.2pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height :
500μm
Published :
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Characteristics Code :
C0H
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
CH
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Datasheets
UMK105CH8R2DV-F
TAIYO YUDEN UMK105CH8R2DV-F
M 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.5pF CH 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)