UMJ316BC7475MLHTE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMJ316BC7475MLHTE
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7S 1206
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
4.7μF
Tolerance :
±20%
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
M
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive, SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7S
Feature :
Soft Termination
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7S
Surface Mount :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.075 1.90mm
Datasheets
UMJ316BC7475MLHTE
TAIYO YUDEN UMJ316BC7475MLHTE
M 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% X7S 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)