UGB18ACT-E3/45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UGB18ACT-E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 50V 18A TO263AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Element Configuration :
Common Cathode
Recovery Time :
30 ns
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Current - Average Rectified (Io) :
18A
Mount :
Surface Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 50V
Packaging :
Tube
Diode Type :
Standard
Max Operating Temperature :
150°C
Forward Current :
18A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
50V
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Surge Current :
175A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
Reverse Recovery Time :
30 ns
Number of Pins :
3
Average Rectified Current :
18A
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Non-Repetitive Surge Current :
175A
Supplier Device Package :
TO-263AB
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 9A
Max Reverse Voltage (DC) :
50V
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Peak Reverse Current :
10μA
Base Part Number :
UGB18ACT
Reverse Voltage :
50V
Datasheets
UGB18ACT-E3/45
Vishay UGB18ACT-E3/45
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 18A 50V-DC TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
UGB18ACT-E3/45 Overview
We should be monitoring the surge current and keeping it below 175A.A forward voltage of 18A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 10μA.
UGB18ACT-E3/45 Features
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
UGB18ACT-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
UGB18ACT-E3/45 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23