UG30DPT-E3/45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UG30DPT-E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 200V 30A TO3P
Stock
221
In Stock :
221
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Recovery Time :
35 ns
Diode Type :
Standard
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
2
Average Rectified Current :
30A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Voltage :
200V
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Forward Voltage :
1.15V
Max Surge Current :
300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.15V @ 30A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Phases :
1
Terminal Position :
Single
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Reverse Recovery Time :
35 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15μA @ 200V
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Common Cathode
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Pin Count :
2
Voltage :
200V
Peak Reverse Current :
15µA
Peak Non-Repetitive Surge Current :
300A
Factory Lead Time :
20 Weeks
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Application :
EFFICIENCY
Current :
15A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
3
Forward Current :
30A
Number of Pins :
3
Pbfree Code :
yes
Published :
2012
Datasheets
UG30DPT-E3/45
Introducing Diodes - Rectifiers - Arrays Vishay UG30DPT-E3/45 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:TO-3P-3, SC-65-3, Voltage:200V, Number of Terminations:3, Number of Pins:3, UG30DPT-E3/45 pinout, UG30DPT-E3/45 datasheet PDF, UG30DPT-E3/45 amp .Beyond Diodes - Rectifiers - Arrays Vishay UG30DPT-E3/45 ,we also offer BAS70-04,235, BAS70-04,215, BAS40-05,215, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Vishay UG30DPT-E3/45
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 30A 200V-DC 2-Element TO-3P-3, SC-65-3 Through Hole
UG30DPT-E3/45 Overview
When the forward voltage is set to 1.15V, this device will operate.Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 300A should be the rule.The component always operates in 200V voltage.When the forward voltage is set to 30A, this device will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 15μA.
UG30DPT-E3/45 Features
1.15V forward voltage
200V voltage
a peak voltage of 15μA
a reverse voltage peak of 15μA
UG30DPT-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
UG30DPT-E3/45 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23