UG18DCT-E3/45
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UG18DCT-E3/45
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 200V 18A TO220AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Reverse Voltage :
200V
Package / Case :
TO-220-3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
3
Terminal Position :
Single
Pin Count :
3
Peak Reverse Current :
10μA
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
2
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Number of Phases :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10µA @ 200V
Average Rectified Current :
18A
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Surge Current :
175A
Recovery Time :
30 ns
Application :
EFFICIENCY
Peak Non-Repetitive Surge Current :
175A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Output Current-Max :
9A
Diode Type :
Standard
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Mount :
Through Hole
Element Configuration :
Common Cathode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
Published :
Diode Element Material :
SILICON
Forward Current :
18A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 9A
Reverse Recovery Time :
30 ns
Forward Voltage :
1.2V
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
UG18DCT-E3/45
Vishay UG18DCT-E3/45
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 18A 200V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
UG18DCT-E3/45 Overview
The device operates when the forward voltage is set to 1.2V.A maximum output voltage of 9A is supported by array.Array should be a rule to monArrayor the surge current and not allow Array to exceed 175A.The device operates when the forward voltage is set to 18A.Typical devices like this one are powered by reverse voltage peaks of 10μA.
UG18DCT-E3/45 Features
1.2V forward voltage
a maximum output voltage of 9A
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
UG18DCT-E3/45 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
UG18DCT-E3/45 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23