UF4005-E3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UF4005-E3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL
Stock
520
In Stock :
520
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Box (TB)
Pbfree Code :
yes
Max Surge Current :
30A
Forward Voltage :
1.7V
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Average Rectified Current :
1A
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Peak Reverse Current :
10μA
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
30A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Published :
2009
Base Part Number :
UF4005
Recovery Time :
75 ns
ECCN Code :
EAR99
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
600V
Mounting Type :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Capacitance @ Vr, F :
17pF @ 4V 1MHz
Width :
2.7mm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 1A
Case Connection :
Isolated
Terminal Form :
Wire
Height :
2.7mm
Reverse Recovery Time :
75 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Terminations :
2
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Output Current-Max :
1A
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length :
5.2mm
Forward Current :
1A
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-55°C
Pin Count :
Reverse Voltage :
600V
Diode Type :
Standard
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
UF4005-E3/73
Vishay UF4005-E3/73
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.7V @ 1A -55°C~150°C 10μA @ 600V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
UF4005-E3/73 Overview
Reverse voltages of 600V are reasonable.A rectified current of 1A volts is averaged for this device.A value of 1A is the maximum forward current that can be allowed.30A is the maximum value of surge current.Phase diode rectifier is possible to produce a maximum output current by setting the output current to 1A.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 10μA.
UF4005-E3/73 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 10μA
UF4005-E3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
UF4005-E3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB