UF4004-E3/53
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UF4004-E3/53
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 1A
Reverse Recovery Time :
50 ns
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reverse Current :
10μA
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Standard
Published :
Recovery Time :
50 ns
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Surge Current :
30A
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Average Rectified Current :
1A
Max Operating Temperature :
150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Reverse Voltage :
400V
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 400V
Capacitance @ Vr, F :
17pF @ 4V 1MHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
UF4004-E3/53
Vishay UF4004-E3/53
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1V @ 1A -55°C~150°C 10μA @ 400V Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
UF4004-E3/53 Overview
A reverse voltage of 400V is reasonable.This device has an average rectified current of 1A volts.Surge currents can be used up to 30A.Datasheets indicate that the peak reverse is 10μA.
UF4004-E3/53 Features
an average rectified current of 1A volts
the peak reverse is 10μA
UF4004-E3/53 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
UF4004-E3/53 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB