UF4001GP-TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UF4001GP-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GPP ULT FAST 1A DO-41
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Product Category :
Rectifiers
Capacitance @ Vr, F :
20pF @ 4V, 1MHz
Product Type :
Rectifiers
Package :
Tape and Reel (TR)
Diode Type :
Standard
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 150°C
Product :
Packaging :
Cut Tape
Base Product Number :
UF4001
Series :
Reverse Recovery Time (trr) :
50 ns
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Current - Average Rectified (Io) :
1A
RoHS :
Details
Brand :
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
DO-41
Product Status :
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50 V
Datasheets
UF4001GP-TP
Micro Commercial Components (MCC) UF4001GP-TP
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C ~ 150°C Cut Tape DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
UF4001GP-TP Overview
UF4001GP-TP Features
UF4001GP-TP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co
UF4001GP-TP applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB