UF1005-E3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UF1005-E3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Diode Type :
Standard
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Capacitance @ Vr, F :
10pF @ 4V 1MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 1A
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
8 Weeks
Reverse Recovery Time :
75 ns
Average Rectified Current :
1A
Mount :
Through Hole
Datasheets
UF1005-E3/73
Vishay UF1005-E3/73
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.7V @ 1A -65°C~150°C Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
UF1005-E3/73 Overview
This device has an average rectified current of 1A volts.
UF1005-E3/73 Features
an average rectified current of 1A volts
UF1005-E3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
UF1005-E3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB