UEE-5/10-D48PH-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UEE-5/10-D48PH-C
Manufacturer
Murata Power Solutions
Package / Case
Eighth Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Product Category :
Package / Case :
Eighth Brick
Features :
Package :
Tape and Reel (TR)
Efficiency :
90.5%
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 3 :
Size / Dimension :
2.30 L x 0.90 W x 0.37 H (58.4mm x 22.9mm x 9.4mm)
Applications :
ITE (Commercial)
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Voltage - Isolation :
2.25 kV
Type :
Isolated Module
Series :
Voltage - Output 2 :
Base Product Number :
UEE-5
Voltage - Input (Max) :
75V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Current - Output (Max) :
10A
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Input (Min) :
36V
Datasheets
UEE-5/10-D48PH-C
UEE-5/10-D48PH-C datasheet pdf and DC DC Converters product details from Murata stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN RCPT 6POS TIN PCB
    CONN SOCKET 22-26AWG CRIMP
    CONN HSG 6POS
    CMC 4.7MH 400MA 2LN SMD
    CMC 470UH 700MA 2LN SMD