UDZVTE-175.1B
Mfr.Part #
UDZVTE-175.1B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Description
DIODE ZENER 5.1V 200MW UMD2
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Impedance-Max :
80Ohm
Max Power Dissipation :
200mW
No
Power Dissipation :
200mW
HTS Code :
Reference Voltage :
5.1V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 1.5V
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Width :
1.25mm
Lead Free :
Lead Free
Impedance :
80Ohm
REACH SVHC :
Unknown
Test Current :
5mA
Working Voltage :
5.2V
Forward Voltage :
1V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Factory Lead Time :
20 Weeks
Peak Reverse Current :
2µA
Additional Feature :
High Reliability
Terminal Form :
Flat
Height :
700μm
Zener Current :
5mA
Zener Voltage :
5.1V
Length :
1.7mm
Weight :
32.998845mg
Datasheets
UDZVTE-175.1B
ROHM Semiconductor UDZVTE-175.1B
ZENER DIODE 80Ohm 5.1V 2μA @ 1.5V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-90, SOD-323F
UDZVTE-175.1B Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 2μA @ 1.5V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 2μA.Wdiodeh a zener current of 5mA, diode is highly flexible in terms of design.A peak reverse voltage of 2μA is recommended for this device to function fully.
UDZVTE-175.1B Features
reverse leakage current of 2μA @ 1.5V
2μA @ 1.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 5mA