UDZ6V8B-7
Mfr.Part #
UDZ6V8B-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-76, SOD-323
Description
DIODE ZENER 6.79V 200MW SOD323
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Pbfree Code :
yes
Published :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Zener Voltage :
6.8V
Mounting Type :
Surface Mount
Power Dissipation :
200mW
Weight :
4.904468mg
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
8 Weeks
1
Voltage Tolerance :
2.06%
HTS Code :
Power Rating :
200mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
ROHS3 Compliant
Test Current :
5mA
Max Power Dissipation :
200mW
Height :
1.05mm
Impedance-Max :
40Ohm
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Terminal Form :
Gull wing
Length :
2.5mm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 3.5V
Zener Current :
500nA
Reference Voltage :
6.8V
Width :
1.3mm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.79V
Peak Reverse Current :
Tolerance :
±2.06%
Package / Case :
SC-76, SOD-323
Impedance :
40Ohm
Datasheets
UDZ6V8B-7
Diodes Incorporated UDZ6V8B-7
ZENER DIODE 40Ohm ±2.06% 6.8V 500nA @ 3.5V -65°C~150°C TJ 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
UDZ6V8B-7 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 500nA @ 3.5V is required.A reverse leakage current that reaches 500nA is the maximum.Zener (Nom) voltage is reduced to 6.79V during operation.As it has a zener current of 500nA, it has a tremendous amount of design flexibility.This device should function properly at a peak reverse voltage of 500nA.
UDZ6V8B-7 Features
reverse leakage current of 500nA @ 3.5V
500nA @ 3.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 500nA
UDZ6V8B-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
UDZ6V8B-7 applications of zener single diodes.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
UDZ6V2B-7 Diodes Incorporated 35,743 DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323
UDZ6V8B-7-79 Diodes Incorporated 22,010 DIODE ZENER 6.8V SOD323