UDZ5V1BF-7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UDZ5V1BF-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD323F
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Termination :
SMD/SMT
Length :
2.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Impedance :
80Ohm
Mount :
Surface Mount
Peak Reverse Current :
2µA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
1.3mm
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Diode Element Material :
SILICON
Polarity :
Unidirectional
Reference Voltage :
5.1V
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance-Max :
80Ohm
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
19 Weeks
Base Part Number :
UDZ5V1
Height :
1.05mm
Voltage Tolerance :
2.16%
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
SC-90, SOD-323F
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Tolerance :
±2%
Element Configuration :
Single
Working Test Current :
5mA
Terminal Form :
Flat
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Zener Voltage :
5.1V
JESD-609 Code :
e3
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2μA @ 1.5V
Pin Count :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 10mA
Mounting Type :
Surface Mount
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Number of Terminations :
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
yes
Zener Current :
Datasheets
UDZ5V1BF-7
Diodes Incorporated UDZ5V1BF-7
ZENER DIODE 80Ohm ±2% 5.1V 2μA @ 1.5V -65°C~150°C 500mW 2 Terminations SC-90, SOD-323F
UDZ5V1BF-7 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 2μA @ 1.5V is required.A reverse leakage current that reaches 2μA is the maximum.As it has a zener current of 2μA, it has a tremendous amount of design flexibility.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.950mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.This device should function properly at a peak reverse voltage of 2μA.
UDZ5V1BF-7 Features
reverse leakage current of 2μA @ 1.5V
2μA @ 1.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 2μA
the zener current of 2μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA