UCR100-240-T72-V-C
Mfr.Part #
UCR100-240-T72-V-C
Manufacturer
Murata Power Solutions
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DC/DC CONVERTER 24V 100W
Manufacturer :
Murata Power Solutions
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Module
Packaging :
Bulk
Current - Output (Max) :
5.5A
Voltage - Input (Min) :
16.8V
Operating Temperature :
-40°C~71°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Size / Dimension :
6.77Lx4.37W x 0.78 H 171.9mmx111.0mmx19.8mm
Output Voltage :
24V
Voltage - Input (Max) :
137.5V
Efficiency :
90%
Isolation :
Isolated
Applications :
ITE (Commercial)
Output Current :
4.4A
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
100W
Number of Outputs :
1
Number of Pins :
15
Depth :
111mm
Type :
Enclosed
Series :
UCR100 (100W)
Approval Agency :
CSA, EN, IEC, UL
Output Power :
105.6W
Mount :
Chassis Mount
Radiation Hardening :
No
Height :
19.812mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN RCPT 6POS TIN PCB
    CONN SOCKET 22-26AWG CRIMP
    CONN HSG 6POS
    CMC 4.7MH 400MA 2LN SMD
    CMC 470UH 700MA 2LN SMD