UCC3911DP-2G4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UCC3911DP-2G4
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC BATT PROT LI-ION 2CELL 16SOIC
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Battery Management
Output Current :
3.3A
Output Voltage :
4.25V
Height :
1.58mm
Adjustable Threshold :
No
Number of Terminations :
16
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage :
5V
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-20°C~70°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Contains Lead
Number of Pins :
16
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Function :
Battery Protection
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
ECCN Code :
EAR99
Length :
9.9mm
Mount :
Surface Mount
Width :
3.91mm
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Cells :
2
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
UCC3911
Battery Chemistry :
Lithium Ion/Polymer
Fault Protection :
Over/Under Voltage, Short Circuit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Number of Channels :
2
Datasheets
UCC3911DP-2G4
Introducing Battery Management Texas Instruments UCC3911DP-2G4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:16, Operating Temperature:-20°C~70°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:16, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:UCC3911, Number of Channels:2, UCC3911DP-2G4 pinout, UCC3911DP-2G4 datasheet PDF, UCC3911DP-2G4 amp .Beyond Battery Management Texas Instruments UCC3911DP-2G4 ,we also offer DS2786G+T&R, BQ40Z50RSMR-R1, BQ28Z610DRZT, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.