UB3C-6R8F1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UB3C-6R8F1
Manufacturer
Riedon
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 6.8 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
3W
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
Axial
Series :
UB
Feature :
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Resistance :
6.8Ohm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.157Diax0.350L 4.00mmx8.90mm
Packaging :
Bulk
Composition :
Wirewound
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
UB3C-6R8F1
Riedon UB3C-6R8F1
6.8Ohm, Wirewound,