UB20DCT-E3/8W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UB20DCT-E3/8W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE RECT 20A 200V 35NS TO263AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Terminal Position :
Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 10A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Published :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Application :
EFFICIENCY
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Reverse Recovery Time :
80 ns
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100A
Number of Phases :
1
Element Configuration :
Common Cathode
Forward Voltage :
1V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Qualification Status :
Not Qualified
Mount :
Surface Mount
Peak Reverse Current :
15µA
Package / Case :
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15μA @ 200V
Average Rectified Current :
10A
Min Operating Temperature :
-55°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Elements :
2
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Max Operating Temperature :
150°C
Forward Current :
20A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Diode Type :
Standard
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
3
HTS Code :
Datasheets
UB20DCT-E3/8W
Vishay UB20DCT-E3/8W
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 10A 200V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
UB20DCT-E3/8W Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 1V to operate the device.In this case, the forward voltage has to be set at 20A to operate the device.A reverse voltage peak of 15μA is applied to devices like this one.
UB20DCT-E3/8W Features
1V forward voltage
a peak voltage of 15μA
a reverse voltage peak of 15μA
UB20DCT-E3/8W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
UB20DCT-E3/8W applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23