UA78M33CKVURG3
Mfr.Part #
UA78M33CKVURG3
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO252-3
Stock
51
In Stock :
51
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Width :
6.6mm
Dropout Voltage1-Nom :
2V
Operating Temperature :
0°C~125°C
Min Input Voltage :
5.3V
Mount :
Surface Mount
PSRR :
80dB (120Hz)
Packing Method :
TR
Min Supply Voltage :
5.3V
Output Configuration :
Positive
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Weight :
328.797769mg
Package / Case :
Pin Count :
2
Voltage Dropout (Max) :
2V @ 350mA
Nominal Output Voltage :
3.3V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Terminal Pitch :
2.29mm
Length :
6.1mm
Output Voltage :
3.3V
Max Supply Voltage :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Regulators :
1
Height :
2.52mm
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
80dB
Output Voltage 1 :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Functions :
Accuracy :
3 %
Dropout Voltage :
2V
Base Part Number :
UA78M33
Max Output Voltage :
3.5V
REACH SVHC :
No SVHC
Max Output Current :
500mA
Max Junction Temperature (Tj) :
125°C
Terminal Position :
Single
Nominal Supply Current :
4.5mA
Voltage Tolerance-Max :
6%
Output Type :
FIXED
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Terminal Form :
Gull wing
Thickness :
2.3mm
Quiescent Current :
4.5mA
Radiation Hardening :
No
Datasheets
UA78M33CKVURG3
Texas Instruments UA78M33CKVURG3
Voltage Regulators - Linear Texas Instruments UA78M33CKVURG3 Overview
The Texas Instruments UA78M33CKVURG3 is a high-performance linear voltage regulator, specifically designed to deliver a steady, fixed output voltage of 3.3V with a maximum output current of 500mA. This component, encapsulated in a TO-252-3 package, stands out for its robustness and reliability, making it an ideal choice for sensitive electronic applications where a stable voltage is crucial. The 'Voltage Regulators - Linear Texas Instruments UA78M33CKVURG3' is designed to meet the needs of a variety of demanding applications, offering excellent thermal performance and low dropout voltage, which enhances the overall efficiency and performance of the system.