U28P4YZQE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
U28P4YZQE
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Termination Style :
Solder Lug
Illumination Type :
Non-Illuminated
Illumination :
Non-Illuminated
Current Rating :
5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
Silver
Termination :
Solder
Circuit :
DPDT
Published :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Switch Function :
On-Mom
Radiation Hardening :
No
Depth :
11.43mm
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
85°C
Bushing Thread :
Actuator Type :
Flat Anti-Rotation
Min Operating Temperature :
-30°C
Actuator Length :
6.35mm
Max Current Rating :
5A
Throw Configuration :
DPDT
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
12.7mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Electrical Life :
40,000 Cycles
Series :
Contact Plating :
Silver
Voltage - Rated AC :
120V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage - Rated DC :
28V