U28L1H3ZQE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
U28L1H3ZQE
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Housing Material :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
Termination Style :
Solder Lug
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Current Rating :
5A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Illumination :
Non-Illuminated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Mount :
Panel
Throw Configuration :
DPDT
Bushing Thread :
Actuator Type :
Standard Round
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Plating :
Silver
Min Operating Temperature :
-30°C
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Published :
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Circuit :
DPDT
Contact Material :
Silver
Electrical Life :
40,000 Cycles
Radiation Hardening :
No
Actuator Length :
15.75mm
Termination :
Solder
Illumination Type :
Non-Illuminated
Voltage - Rated AC :
120V