U15SCWZ3QE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
U15SCWZ3QE
Manufacturer
C&K
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Type :
Standard Round
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Current Rating :
5A
Electrical Life :
40,000 Cycles
Termination Style :
Quick Connect - 0.062 (1.5mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Stainless Steel
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Panel Mount
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Illumination Type :
Non-Illuminated
Actuator Length :
10.67mm
Voltage - Rated AC :
120V
Min Operating Temperature :
-30°C
Published :
Radiation Hardening :
No
Contact Material :
Silver
Termination :
Quick Connect
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Throw Configuration :
SPDT
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Circuit :
SPDT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Silver
Orientation :
Straight
Illumination :
Non-Illuminated
Max Voltage Rating (AC) :
250V