U11SYW4SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
U11SYW4SE
Manufacturer
C&K
Package / Case
2-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
SWITCH TOGGLE SPDT
Manufacturer :
C&K
Product Category :
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Frequency Stability :
±30ppm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60 Ohms
Voltage Rating - AC :
120 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Electrical Life :
100,000 Cycles
Termination Style :
Wire Wrap
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Illumination Voltage (Nominal) :
Operating Mode :
Fundamental
Switch Function :
On-On
Voltage Rating - DC :
28 V
Actuator Length :
10.67mm
Ingress Protection :
Type :
MHz Crystal
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Illumination Type, Color :
Frequency :
12 MHz
Size / Dimension :
0.197 L x 0.126 W (5.00mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps) :
5A (AC/DC)
Actuator Type :
Standard Round
Series :
435
Frequency Tolerance :
±15ppm
Circuit :
SPDT
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.043 (1.10mm)
Bushing Thread :
Base Product Number :
435F
Load Capacitance :
18pF